Menüü

Täna avatakse Tallinna Arhitektuuribiennaali kuraatorinäitus „Söödav“

Täna kell 19:00 avatakse Eesti Arhitektuurimuuseumis Tallinna Arhitektuurbiennaali 2022 installatsioon „Fungible Non Fungible“ ja seni mahukaim kuraatorinäitus „Söödav“.

TAB 2022 peakuraatorite Lydia Kallipoliti ja Areti Markopoulou kureeritud näitusel on esindatud enam kui 20 arhitekti, disainerit ja visuaalkunstnikku. Külastajad näevad peasaalis taaskasutatud pudelitest tehtud purskkaevu, tuleviku materjale, mis on inspireeritud nii jääkidest kui ka loodusest, roboteid, kes skaneerivad taimi,  kalu, kes ujuvad 3D prinditud sisuga akvaariumis ning palju muud.

„Tänapäeval, omavahel seotud ülemaailmsete kriiside – kliimahädaolukorra, rahvatervise kriisi ja sotsiaalse ebavõrdsuse kontekstis, on idee maailmast, kus ressursid on ringluses, planeedi elamiskõlblikkuse jaoks ülioluline. Üha olulisem mõelda sellele, kuidas me oma toitu toodame, kust see tuleb ning kuidas selle tootmine linnades võiks meie elu ja infrastruktuuri ümber kujundada,“ selgitasid peakuraatorid Lydia Kallipoliti ja Areti Markopoulou. Nende sõnul on Tallinn ja Eesti on üks digitaalselt arenenumaid kohti maailmas ning näitus “Söödav” võiks inspireerida meid veelgi rohkem vaatama innovaatiliste lahenduste poole, mis reformivad Tallinna-suguseid linnaterritooriume. 

Kuraatorinäitusel on esitatud kolm erinevat tasandit: materjalide mikrotasand teemaplokis „Tellistest mullani“, suurte territooriumide makrotasand teemaplokis „Toit ja geopoliitika“ ning eluaseme kesktasand teemaplokis „Ainevahetuslik kodu“, kus majapidamine moodustab ressursse tagasisideahelas ringluses hoidva ökosüsteemi. Näituse viimane osa on „Tuleviku toit“, kus välja pandud juhised, visioonijoonised ja manifestid pakuvad lahendusi, kuidas arhitektuur võiks üha hoogustuva linnastumise olukorras vastu seista inimese toiduallikatest võõrandumisele. Näitus on avatud kuni 20. novembrini.

TAB 2022 installatsiooonivõistluse võidutöö „Fungible Non Fungible“, mille autoriks on Eesti-USA-Šotimaa meeskond iheartblob ehitas muuseumi ette maailma esimese NFT arhitektuuriprojekti, mille vorm valmis koostöös disaini- ja arhitektuuri kogukonnaga üle maailma ning areneb edasi kuni novembri lõpuni. 

Iheartblob on loonud platvormi, kus kõigil soovijatel on võimalus disainida ning seejärel osta enda loodud tükk, mis lisatakse juba olemasolevale platvormile ka päriselt juurde. Iheartblob näeb tuleviku arhitekti rolli mitte enam kui ehitiste loojat, vaid kui süsteemidisainerit, kes loob piirid, mille sees saab kogukond võrdselt arhitektidega ruumiloomes osaleda. Installatsioon jääb muuseumi ette kuni järgmise biennaalini 2024. aastal. Pärast perioodi lõppu saab installatsioon uue kodu Ülemiste City kvartalis. 

Tallinna Arhitektuuribiennaali avapäevade peasündmused on: 2-päevane arhitektidele, sisearhitektidele ja disaineritele mõeldud sümpoosion „Söödav“, ekskursioonid erinevates Tallinna hoonetes ja arhitektuuribüroodes, Musicity muusikaline rännak läbi Põhja-Tallinna, lasteprogramm Eesti Arhitektuurimuuseumis, visioonivõistluse näituse avamine Poordi 3 jalakäijate alal, Iiri-Eesti rahvusvaheline arhitektuurinäitus Põhjalas, filmiseanss koos KUMUga ja palju muud. Kogu programm on leitav www.tab.ee

Tallinna Arhitektuuribiennaal 2022 kannab pealkirja „Söödav ehk Ainevahetuse arhitektuur“ („Edible; Or, The, Metabolism of the Arhitecture). Peakuraatorid on Lydia Kallipoliti (USA/ Kreeka) ja Areti Markopoulou (Hispaania/ Kreeka). Eestipoolse nõustajana osaleb Ivan Sergejev. 

Piletid ja passid on müügil Fienta piletisüsteemis ning kogu programm leitav www.tab.eeTallinna Arhitektuuribiennaal ootab tasuta osalema kõiki Ukraina arhitekte. Tasuta passi saamiseks kirjutada info@tab.ee
 
Tallinna Arhitektuuribiennaal 2022 peatoetaja on Thermory.

Tallinna Arhitektuuribiennaal 2022 sümpoosioni „SÖÖDAV“ peatoetaja on OCCO.

Tallinna Arhitektuuribiennaal 2022 installatsiooni peatoetaja on Ülemiste City. 

Kultuuriministeerium, Kultuurkapital, Euroopa Arengufond, Briti Nõukogu, Onassis Culture, Visit Estonia, Eesti Arhitektide Liit, Eesti Arhitektuurimuuseum, Tallinna Linnaplaneerimise amet, IAAC, Friendship Products, Laufen, Ruukki, Velux, Tallink Hotels, Eesti Kunstiakadeemia, Kanada Suursaatkond, Hispaania Suursaatkond, Haage vesi, Crafter’s, Hals Interiors, OBJKT.COM, Xenia Joost, Prantsuse Instituut, Hepsor, Estmak Capital.