Tallinna Arhitektuuribiennaali installatsioonivõistluse võitja ehitab Eestisse maailma esimese plokiahela abil rahastatud paviljoni
Ootamatute asjaolude tõttu kuulutas sügisel 2022 toimuv Tallinna Arhitektuuribiennaal installatsioonivõistlusele uue võitja, kelleks on IHEARTBLOB projektiga “Fungible Non-Fungible Pavilion”. Võitjameeskond ehitab Tallinna Arhitektuurimuuseumi ette maailma esimese plokiahela abil rahastatud arhitektuuriprojekti.
IHEARTBLOB mõtestas täielikult ümber installatsioonivõistluse teema ”Slow Building” pakkudes välja lahenduse, kus kogukond saab olla nii projekti investoriteks kui ka disaneriteks. Ehitise lõpptulemus areneb ja kasvab ajas.
Nende töö annab traditsioonilisele arhitekti rollile täiesti uue mõõtme – arhitekt pole enam lihtsalt meister vaid süsteemidisainer, kes toob kokku innovatiivsed tehnoloogiad innustades kogukondi ja kohalikke meistreid olema osalised loomeprotsessis. Selleks loob IHEARTBLOB meeskond NFT (Non-Fungible Token) platvormi, kus soovijad saavad disainida ja osta tüki teosest olles ka enda loodu omnikud. Nii on neil õigus müüa enda tehtud teoseid ka teistel NFTdel põhinevatel platvormidel teenides nii tagasi osa enda investeeringust.
Tulemuseks on ainulaadne installatsioon, mille autoriteks ja omanikeks on erinevad disainerid üle kogu maailma.
Ühe loodud ja ostetud tüki hind katab ära ehituskulud ja materjali, et tuua virtuaalselt ehitatud paviljon ka füüsiliselt Tallinna Arhitektuuribiennaali külastajate ette. Rakendus NFT-ga kauplemiseks ning paviljoni disainimiseks valmib mais 2022 ning on avatud kuni juulini 2022. Pärast seda algab füüsilise objekti ehitus.
Võistlusele saatis oma tööd 119 meeskonda üle maailma. Võitja valinud žüriisse kuulusid Roland Snooks (Kokkugia, RMIT — Austraalia), Kathrin Dörfler (dorfundrust, TU Munich – Saksamaa) ja Peeter Pere (Peeter Pere Arhitektid — Eesti).
Kõik teise vooru jõudnud tööd jõuavad Tallinna Arhitektuuribiennaali raames toimuvale näitusele, välja antavasse kataloogi ning veebilehele www.tab.ee.