Menüü

Tallinna Arhitektuuribiennaali avanädal tõi kokku pea 3000 ruumihuvilist

7. septembril avatud 6. Tallinna Arhitektuuribiennaali „Söödav ehk Ainevahetuse arhitektuur“ avanädalat külastas ligi 3000 inimest, kes käisid näitustel, seminaridel, ekskursioonidel ja liikuval kontserdil.

TAB 2022 peanäitusel „Söödav“ osales enam kui 20 rahvusvaheliselt tuntud arhitekti ja disainerit, kelle tööd lähenesid peakuraatorite Lydia Kallipoliti ja Areti Markopoulou ette antud teemale nii otseselt kui ka kaudselt. Näitusel saab näha nii uuenduslikest, kuid loodusest inspireeritud materjalidest esemeid, robotaednikke, kes võiksid tulevikus meie taimede eest hoolitsemise üle võtta, hiiglaslikku pudelitest tehtud purskkaevu ja palju muud põnevat. 

Näituse ühe osaleja ning EKA arhitektuuriosakonna juhi Sille Pihlaku sõnul on arhitektuurifestivalid ühiskonda edasiviiv jõud, mis näitavad laiemalt akadeemias ja laborites toimuvat. „Tallinna Arhitektuuribiennaal 2022 peateema tutvustas meile suurt pööret kliimaeesmärkide ja kvaliteetsema ruumi poole, mida tahes-tahtmata rakendama peame, et oma planeeti säilitada. Mind kõnetas eriti seekordne teema, kus kasutatud materjalid ja ideed on nii puhtad, et neid saab lausa süüa,“ lisas Pihlak.

Eesti tegijatest osalevad näitusel disainer Siim Karro seentest tehtud materjalidega, disainerid Kärt Ojavee ja Annika Kaldoja projektiga, mis muudab ehitusjäätmed uueks kasutatavaks materjaliks, arhitektid Sille Pihlak ja Siim Tuksam, kes kutsuvad mõtlema, kuidas datšasid linnaruumi tuua ning uurimisrühm Spin Unit, kelle töö näitab, milline võiks Tallinn välja näha, kui linn toodaks kogu vajaliku toidu ise.

Peanäitusega koos oodatakse jätkuvalt külalisi vaatama Eesti Arhitektuurimuuseumi ette rajatud unikaalset maailma esimest blokiahela abil rahastatud NFT arhitektuuriprojekti „Fungible Non Fungible“, mille autoriks on disainistuudio iheartblob. Praegune installatsioon kasvab ajas edasi vastavalt sellele, palju kogukond disainiprotsessi soovib panustada, kuna disainiplatvorm jääb avatuks ning tükke lisatakse jooksvalt juurde. Oma tüki saab disainida ja osta: https://tab.iheartblob.com

Avanädala raames toimus ka 2-päevane sümpoosion, kus osales nii kuulajate kui ka kõnelejatena eriala eksperte üle kogu maailma. Peakõnelejate Beatriz Colomina ja Philip Rahmi ettekanded ei jätnud saali ühtegi vaba kohta. Kõik ettekanded on järelvaadatavad Eesti Arhitektuurikeskuse Youtube kanalis. 

Lisaks peasündmustele oli arhitektuurihuvilistel võimalus käia ekskursioonidel erinevates arhitektuuribüroodes, kuulata Eesti parimaid muusikuid Musicity programmi jooksul Põhja-Tallinna erinevates lokatsioonides, osaleda Rahvusvahelise Arhitektuurikoolide näituse „Käeline“ raames toimunud töötubades ja palju muud.

Peanäitus „Söödav“ on Eesti Arhitektuurimuuseumis avatud kuni 20. novembrini. Järgmine Tallinna Arhitektuuribiennaal toimub aastal 2024. Uus kuraatormeeskond valitakse välja avatud konkursi raames. 

Vaata valikut avanädala fotodest (Evert Palmets, Jaan Sokk, Kevin Loigu, Tõnu Tunnel): https://www.dropbox.com/sh/vxbx80tdg7ad7je/AABv35lNwrylXIrk5bXFcJwFa?dl=0

TAB Gala fotoseina fotod (Evert Palmets): https://www.dropbox.com/sh/l4yuh36i4obe1rd/AACRQaRVsKK81pmUqYuH4Ks3a?dl=0