Menüü

Fotonäitus

Vaikne Mägi

14.09–06.11.2022

KUMU tunnel

Näituse “Vaikne mägi” avamine on 14. septembril kell 18:00 Kumu jalakäijate tunnelis. Näitus jääb avatuks kuni 6. novembrini.

Fotonäitus „Vaikne mägi“ Kumu jalakäijate tunnelis keskendub Lasnamäele kui elukeskkonna olemusele ja kaduvusele läbi fotograaf Ingvar Toomas Heamägi silmade.

Kui kaua läheb aega, et keskkond sind omaks võtab. Aasta, poolteist, kümme, sajand, mitu inimpõlve? Millised on reglemendid templis, milles sa elad, kus on su ohverdusaltar? Kas sa oled oma aias viljapuid lõiganud, oled mulda kastnud öösel, mil kosmos sulle ülevalt tagasi naeratab?

Olid talud, siis sõjalennuväli, siis mitmekorruselised majad. Lasnamäe on lahtimurtud paekivitükk, mis asub oma elumajade, koolide, lasteaedade, sotsiaalkeskuste ja rehvivahetusputkadega vertikaalselt vaeses mullas. Lasnamäe näitab ennast tihti sõjauudistes. Ta on kollektiivses alateadvuses midagi kivimurru- või karjääri sarnast: suurtükkide tules murruna alla langevad Groznõi majade fassaadid, Donetskis raketikompleksile Grad valitsusvägede eest varju pakkuvad majamäed. See keskkond on laetud frustratsioonist ja sellesse keskkonda on sisse kodeeritud häving.

„Vaikne mägi“ on lavastuslik dokumentaalprojekt. Lasnamäe on selles kui universaalne elukeskkond, millesarnast kogeb nii Õismäel, Mustamäel, Annelinnas kui ka Lätis, Leedus ja Ukrainas. Jäädvustades stereotüüpseid arusaamu paneelrajoonidest, elanikest ja tühjusest, tuleb peidust välja elu ilu ja valu.

Toetajad: KUMU, Eesti Arhitektuurikeskus